male

Male on tublisti üle tuhande aasta vana mäng. Võiks mõelda, et ajas on selle populaarsus langenud (tänapäeval mängitakse ju hoopis LoLi või Fortnite’i?), aga viimase aastaga on tekkinud uus huvilaine (lausa tsunami). Sellele on peamiselt kaasa aidanud kaks tegurit: koroonast tingitud kodune eluviis ja Netflixi sari “Queen’s Gambit“. Kui popp male siis on? Vaatame statistikat:

1. Male oli 2020. aastal UK-s enim guugeldatud lauamäng. On selge, et tõus male otsingutes on seotud sarja ilmumisega 23. oktoobril 2020:

2. “Queen’s Gambit” kogus esimese 28 päevaga 62 miljonit vaatamist. Enim tuntud malesaidi chess.com iOS mobiiliäpp Chess haaras 16. novembril 2020 strateegiamängude kategoorias UK-s 2. ja USA-s 3. koha. Kõikide mängude kategoorias tõusis äpp UK-s 162 koha võrra 36. kohale ning USA-s 256 koha võrra 62. kohale, võrreldes päevaga enne sarja väljatulekut.

3. 2021. aasta 15. veebruaril, kui toimus amatööride maleturniir PogChamps, oli male lühikeseks ajaks enim vaadatud mäng Twitchis – 370 000 vaatajat.

4. Chess.com uute kasutajate arv on hüppeliselt tõusnud (valim: 5000 juhuslikku UK kasutajat, mis on loodud selles ajavahemikus)

5. Chess.com vanade kasutajate (need, mis olid olemas enne sarja ilmumist) tehtud mängude arv on samuti tõusnud

Tunnistan, et mina olen üks pisike andmepunktike nendel graafikutel. Pärast sarja nägemist tärkas ka minus tuhin malet mängida, mis kasvas kiiresti intensiivseks huviks. Olen alates novembri keskpaigast mänginud kokku ligi 1000 mängu.

Ma arvan, et sel aastal male populaarsuse kasv aeglustub või peatub täielikult. Pigem on küsimus selles, kas malerakendused, -videod ja -kogukond suudavad uusi mängijaid talletada või on tegu lihtsalt ajutiselt popi ajaviitega.

Kui ka sul on huvi male vastu, siis soovitan lehte lichess.org – see on täiesti tasuta, piiranguteta ning avatud lähtekoodiga. Kui sa pole “Queen’s Gambit’it” näinud, siis soovitan vaadata, sõltumata sinu huvist male vastu. Põnev sari. Kui tahad minuga mängida, siis seda annab korraldada 🙂

Seotud postitused

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga